Co tě nezabije...

11. května 2014 v 23:55 | faun |  Plácám si játra
Opět změna plánu, knížka musí vydržet do zítřka. Při posledním přepínání programů zjišťuji, že dávají Občanský průkaz.

Asi to je tím, že tuhle dobu nepamatuju. Asi motivace navíc, abych viděla i novodobé pokusy zachytit to, co tady bylo. Začalo to Danovým vyprávěním, projevil se náš věkový rozdíl (ano, měl už rok občanku, když jsem se narodila) a s ním mě teprve chytil zájem o dokumenty i válečné filmy.

Během prvního zkouknutí jsem zjistila, že tento film je takový milý, příjemný zážitek, díky nadsazenému vyprávění puberťáka se spíše cítím jako při čtení Mikulášových patálií, jen příběh není tak nevinný. Je to vlastně smutné, je smutné vidět, jak se plány mladých kluků změní, jak musí dozrát a zahodit růžové brýle a hlavně, co musí obětovat. Hlavně, co musí obětovat ve snaze dostat modrou knížku, aby nemuseli na vojnu.


Vzpomínám i na Danovu oblíbenou knihu, kterou jsem sice zatím nečetla, ale prošla jsem filmovou průpravou (ačkoli tvrdí, že ten film je pouze z třetiny tak dobrý, jako kniha samotná). A bude hůř od Pelce, delší dobu plánují setkání Na Kovárně, ale kdykoli jsme poblíž, jsme tam v nějak blbou dobu a dřepíme tam sami. Na knihu jsem zvědavá, ani tento film není zlý, když vemu v úvahu, že vznikal nedávno a v jakém je duchu. Navíc zvolení herci, opravdu autentické kostýmy, absence barev. Pamatuji si, že o jeho promítání jsem slyšela, pouštěl se nejdříve v hospodách, snad ani nešel do kin. A bude hůř je bez iluzí, naprosto. Nešetří vás. Vtáhne vás a na konci vyplivne, během titulek mi pokaždé stojí vlasy na hlavě. Vulgární, obnažené, střízlivé.

Na depku ale teď nemám ani sílu a ani náladu, takže zlatej Občanský průkaz. Pro začátečníky, co se teprve začínají nějak zajímat o to, co tady bylo, když jsme tu ještě nebyli, doporučuji začít právě s průkazem. A pokud myslíte, že to je zbytečné, tak se pletete. Některé věci se už prostě nesmí opakovat. A také se nesmí zapomenout. Neříkejte, že vás se to netýká.

P.S. Jdu se dívat, neumím psát recenze, hodnotit herecké výkony a sáhodlouze kecat. Protože se každému líbí něco jiného, můžu se hlavně jenom zmínit o něčem, co chytlo mě a tak trochu proč mě chytlo.

Až budeme mít konečně tu (už tak dlouho domluvenou) knihu od Pelce přečtenou, dám vědět :-) ;-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Em Zet Em Zet | E-mail | Web | 12. května 2014 v 12:22 | Reagovat

Občanský průkaz jsem neviděla, ale ani mě to nějak neláká. :-)

2 faun faun | Web | 12. května 2014 v 14:50 | Reagovat

[1]: :-) Každej máme něco :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama