Moc bych chtěla...

15. dubna 2014 v 14:03 | faun |  To lidské
Je pravda, že jsem se svojí matkou rozhádaná a také mi vždy vadilo, že můj otec se nikdy nechoval jako otec. Vlastně ani nerozumím tomu, jak se mi povedlo být taková, jaká jsem a přitom přežít všechny ty mindráky, kterými mě rodiče zahrnovali. "Zkazilas mi postavu", "Zase si musíš věci dělat po svém, že jo, ty pitomá káčo", "Se svojí postavou nic nenaděláš, s tím se smiř, geny neoblbneš". Ano, sama stále mám hrůzu z toho, že by se ze mě mohla moje máma stát, že se jednoho dne probudím a budu mít 120kilo, náplní mého dne budou kriminálky v televizi, jezení bůčku a slepá ovčí víra v boha, kvůli kterému se odhodlám v neděli dovalit k autu a zpět, ačkoli jsem sama ráda, že se pohybuji mezi postelí a záchodem bez větších problémů. Děsí mě to. A tak si říkám to, co skoro každé dítě (ačkoli doufám, že ne každé), tedy že: já budu jiná než moji rodiče a budu vychovávat lépe.


A tak je dost věcí, které chci dělat jinak. Ačkoli se pohlaví dozvím zítra, mám dost přání a naštěstí také rozumného muže, který si je vyslechl a byl přístupný k delšímu hovoru. Pokud to bude holka, chci, aby se uměla smát a klidně i kravinám, aby byla sebevědomá, do školky se oblékala sama podle svého vlastního uvážení a to i kdyby se mělo jednat o kombinaci baletkové sukně, sukni ke kolenům a legínám a třeba v absolutně děsivých barvách (jen budu trvat na svetru :D). A taky chci, aby měla prořízlou pusu a dokázala si stát za vlastním názorem. Aby dokázala poslat spolužačky do prdele, když si budou chtít "kamarádství" vynutit pouze pod podmínkou nalakovaných nehtů. A kluk bude mít věčně rozbitá kolena (sakra, musím si koupit aloe v květináči), když tchánovi rozbije okno, upeču dort na oslavu, ačkoli se naší trouby bojím a když se ztratí a vrátí se pozdě večer, neseřežu ho (prutem přes záda, hlavu, nohy) jako to matka dělala mě, ale ohřeju mu večeři a budu ráda, že ho mám doma. A nehledě na pohlaví, moc bych byla šťastná, kdyby naše dítě mělo zájmy, které si samo vybere, žádné "to je drahé", "nejsi na to dost dobrý", "nevíš, o čem to ve skutečnosti je". Tak to zjistíme, o čem to vlastně je, za zkoušku se nic nedá a až se v něčem najdeš, budeš mít naši neustálou podporu. A rozhodně je blbost "motivovat" ho k učení tím, že mu ty zájmy zakážu, ačkoli jen na nějaký čas.

"Moje milá matko, chápu, že sis některé věci představovala jinak. Ale za žádných okolností nedovolím, abych přenášela (tebou naložené) mindráky i na své dítě, nenechám si zaslepit zdravý rozum nějakým náboženským učením a kvůli tomu vychovat dítě ve stejně zoufalém duchu, každý by měl mít možnost rozhodnout se. A když se můj potomek rozhodne pro něco jiného, nepřestane kvůli tomu být můj, nezavrhnu ho, jako jsi to udělala ty mě. A ačkoli se na tebe opravdu moc zlobím za všechno, co jsi ve slepé lenosti dokázala s podceňujícím se dítětem, které nejspíš mohlo za trápení světa, nebudu tvému vnoučeti bránit ve styku s tebou, ačkoli vás nejdříve nenechám samotné bez dozoru. Ale opovaž se mu cpát do hlavy cokoli o Jehovovi, nějaké povědomí o této možnosti vzniku světa mít samozřejmě bude, ale opovaž se mu říkat, co MUSÍ a NESMÍ, aby tenhle děda na mraku byl spokojenej. Protože ten den jsi tady byla naposledy."
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ewelen ewelen | Web | 15. dubna 2014 v 14:26 | Reagovat

Moc hezky jsi to napsala, taky jsem neměla dětství růžové, ale naši aspoň nebyli náboženští fanatici.
Přesto mě dětství hodně negativně poznamenalo. :-|
Ať se ti splní, co si přeješ a já jen dodám, aby bylo děťáko hlavně zdravé.

2 Jana Jana | Web | 15. dubna 2014 v 15:19 | Reagovat

Děkujeme mockrát, zatím je vše v pořádku :-)
Někdy se to prostě celé tak blbě sejde a je vlastně vysvobození vyletět z hnízda, srovnat si všechno v klidu v hlavě bez jakéhokoli nátlaku. Ačkoli to rodinné zázemí chybí, pohled do budoucna nemusí být stejný jako byla minulost :-)
Vtipné, teď u prvního dítěte si to říkám znovu, předtím to bylo v souvislosti se svatbou :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama