Jak to všechno začalo…

19. dubna 2013 v 19:01 | faun |  To lidské

Počáteční pohovor jsem absolvovala v březnu, takže ještě byla trochu zima. Stály jsme Na Topolce v pětičlenném hloučku, čekaly jsme na instruktora Jakuba a jeho asistenta a po třepačce rukou jsme rozklepané zimou a trémou zvládly kámen-nůžky-papír a tak zjistily pořadí střídání. Jakub je ten typ nemocných, který má postižení především tělesné, studuje VŠ, baví ho technika a v tuto chvíli je tím, kdo nám řekne, jestli na tuto práci máme nebo ne. Určil trasu, jedeme z Vyšehradu na Chodov, pro začátek to stačí, cestou trénujeme nájezd zepředu i zezadu na chodník přes obrubník a v metru mi dochází, že začíná moje etapa.

Desítky lidí mi říkalo, že by s postiženými nedokázali pracovat. Že by měli vlnu soucitu velkou jako tsunami a jen by se zhroutili. Možná to tak je, dost možná to ale může být i výmluva pro lhostejnost. Změnit nebo alespoň přizpůsobit se může každý, kdo bude chtít. Byla jsem v Praze krátce, na krku obojek, silně namalované oči a v černém oblečení, byla jsem ještě stále naštvaná na nepřízeň při hledání bydlení, aby můj tehdejší přítel mohl zvednout kotvy ze západu a přistěhovat se za mnou. Tam u nás jsem se s lidmi jako Jakub, nikdy, nepotkala, jako kdyby neexistovali. I tuto brigádu jsem získala hlavně proto, že na letních táborech organizovaných Asistencí vypomáhala teta jako kuchařka. Alespoň dalším plusem byla maturita z pedagogické školy, přesto to nic neměnilo na tom, že pomáhat jiným mi přišlo poněkud nezvyklé. Ale asi to bylo spíše stresem okolo mě, zjistila jsem při cvičné cestě, že hlavní je chtít a komunikovat.


Když jsem si vzala madla Jakubova vozíku poprvé do rukou, rozklepala se mi kolena. "Neboj, kdybys mě náhodou vyklopila, tak mi za to v Asistenci platí. Ale takových polen jsem tu moc neměl." Fajn, to je dobré vědět, ačkoli to dostatečně odlehčilo situaci a po několika zatáčkách mě to tlačení začalo i bavit. Občas jsem něco udělala pozdě, Jakub se statečně držel a po počátečním otrkání jsme se všechny cítily jistější. Holky vedle mě byly studentky, cítila jsem se trochu hloupě, že asistenci mám jako hlavní brigádu, když nestuduju nebo nemám ještě další dva přivýdělky. V kanceláři jsem vyplnila všechna potřebná prohlášení, podepsala smlouvu a koordinátorky mi ukázaly nabídky možných prvních asistencí. Vysvětlily mi všechno potřebné, protože samy většinou jako asistentky začaly a občas zaskočily, když asistentů bylo málo. Důkladnější školení je povinné, jedno proběhlo o několik měsíců dřív a tak jsem musela počkat na kurz v září. Pravidelně se uskutečňují supervize v několika termínech (někteří asistenti normálně ještě pracují), taková setkání s paní ředitelkou a dalšími asistenty, kde se dá konstruktivně prodiskutovat řešení některých problémů, se kterými se občas dostaneme do styku (věčné téma je např. neochotný řidič MHD, který nechce vysunout plošinu).

Cestou domů k tetě volám otci, přeje mi hodně silné nervy, sám by se do ničeho takového nepustil, raději líně posedává na vrátnici a kouká na televizi. U táty bydlí přechodně bratránek (syn jeho sestry), který má podobný problém jako já- v okolí původního bydliště není dost pracovních možností. Je o něco starší a tak si myslí, že lepší, bohužel přesto naivně sní o penězích za nic. Co o to, má dar (prokletí?) okecat a ukecat kohokoli k čemukoli, začíná se angažovat jako pojišťovák a neobyčejně o sebe dbá (neobyčejně na ženskou). Ale každý děláme, jak umíme, dokud mi nebude říkat, že je lepší, je mi jeho názor vlastně ukradený. Názor kohokoli mi může být ukradený, pokud mi ho ten dotyčný nemá potřebu strkat až pod nos.


Mám totiž brigádu, která mi začíná připadat uspokojující a zajímavá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Přemýšleli jste někdy o práci v neziskovce a práci pro tělesně postižené?

Ano a také zde pracuji 0% (0)
Ano, ale netroufám si na to 0% (0)
Občas se účastním akcí pro věřejnost 0% (0)
Posílám peníze na fondy 0% (0)
Ne a je mi to jedno 0% (0)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama