My velcí zemědělci

22. března 2013 v 12:23 | faun |  Plácám si játra
"Cestou necestou, polem nepolem, jedu za tebou…." (MIG 21)Jak to jen vysvětlit? Prostě bydlíme na vesnici (to samo o sobě je dostatečný důvod), takže když jsme přemýšleli o vhodném dopravním prostředku, byla volba dost jasná a celé to ovlivnil ještě fakt, že manžel má sezónní brigádu, když prodává a rozváží palivové dřevo a tak zajíždí do méně přístupných míst, kde jsou kořeny, bláto, svahy a to ještě táhneme naložený vozík, projedeme skoro všechno bez menšího zapocení, a když už se zasekneme, náš hraboš potřebuje lehce rozhoupat, což zvládnu jako spolujezdec sama. Nejsem přece žádná hračička, já holka z vesnice, že? Je pravda, že jsem se tady naučila nosit venku tepláky, naučit se na montérky už nebyl vůbec žádný problém pro takové prase, jako jsem já.


Byl červen loňského roku a na aukru nás pobavila fotografie jednoho na koleni vyrobeného malotraktoru, ačkoli se v tom nevyznám a neorientuju, odkývala jsem, že motor z 1203, dvě převodovky a náhon na přední dvě kola, není za tu cenu tak špatná volba, jak to na první pohled vypadá. Jediný háček byl v dopravě, takže jsme znásilnili kamaráda a vysvětlili mu, že moc chce jet k Olomouci na výlet (s pražskou SPZ), chce jet s širokým nepraktickým přívěsem a hlavně, že chce vést nás dva a to jen proto, aby viděl náš nový sranda-stroj. Před celou cestou jsem vyloupila půlku účtu, v půjčovně jsme si díky podivným rozměrům stroje byli povinni půjčit nehorázně široký přívěs, který na D1 poskakoval a tak jsme brzy nabrali zpoždění.

Když nás pan konstruktér k tomu přivedl, chtělo se mi strašně moc smát, jak to bylo ošklivé. Hned potom se mi chtělo brečet, když mi došlo, že toto teď je náš nový člen rodiny, tedy pokud vytáhnu peníze, což se mi nakonec chtělo, protože z kapoty na mě koukal amatérsky namalovaný orel velkým okem a mě to znovu dostalo do kolen. Prostě je to tak buranské, až se to k nám na vesnici hodí.

cestování


Když se budete bavit s mým tchánem (který všechno umí, všechno zná), bude vám tvrdit, že nám ho postavil v garáži za 14 dní, protože se v tom na rozdíl od nás vyzná. Asi jsme 10,5 tisíce zaplatili za nic bez dopravy, ale to je vedlejší. Hlavní je, že má široké využití, nenajdete praktičtější vozítko, pokud nechcete jet k obchodu po silnici. Prostě to vezmete úzkou cestou alejí, přejedete přes pole a zaparkujete ve stínu za stříškou s vozíčky, každý hňup přece umí parkovat na parkovišti.

Před měsícem jsme trakouškovi dopřáli technickou kontrolu bez udělení technické, má čistý motor, zkontrolované hadičky, momentálně pracujeme na konstrukci pro střechu. A v létě si při procházkách dávejte pozor, protože se budu učit někde v poli řídit.

ano, opravdu na kapotě češu třešně ;) na co žebřík?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama